Tyt (Tytera) MD380 (lub MD390 która jest “wodoodporna”) jest jednym z najbardziej popularnych amatorskich radiotelefonów przenośnych DMR i kosztuje około £80. Wszystkie modyfikacje opisane poniżej będą działać także na radiotelefonach Retevis RT3 i Retevis RT8. Są one, w porównaniu do TYT identyczne!
Za radiotelefony takie jak Motorola czy Hytera trzeba zapłacić znacznie, znacznie więcej, dlatego znacznie tańsza TYTera ma swoje mankamenty. Szkoda, że są to także mankamenty programowe, których wyeliminowanie nie powinno kosztować producenta zbyt dużo… Niestety oprogramowanie radia TYT jest nieco nieokrzesane :). Jednym z problemów jest limit ilości kontaktów, jakie można wprowadzić do pamięci. Limit ten wynosi 1000. W chwili pisania tego artykułu (sierpień 2021) liczba zarejestrowanych użytkowników DMR wynosi około 198.000, więc oczywiście standardowe oprogramowanie nie wyświetli danych wszystkich krótkofalowców. Oczywiście nie mówimy tutaj o kontaktach (znajomych) wpisywanych ręcznie do CPS radiotelefonu! Mówimy tu o ogromnej bazie wszystkich użytkowników amatorskich DMR! Wyobraź sobie, że słyszysz jakąkolwiek stację (np. z Chin), patrzysz na wyświetlacz, a tam podane jest imię, znak i QTH stacji nadającej z Chin – czyż nie piękne?
I to był główny powód, dla którego chciałem rozwiązać ten problem. Po pierwsze szybko odnalazłem informację, że UHF MD380 / 390 ma tylko 16MB pamięci. Z jakichś dziwnych powodów wersja VHF (2m) ma tylko 1MB pamięci!!!, na szczęści większość krótkofalowców używa DMR w paśmie 70cm. Szybko znalazłem także, że rozwiązaniem moich problemów jest opcjonalne oprogramowanie do TYTery. Znalazłem ich w sieci kilka i wypróbowałem chyba wszystkie 4 czy 5. Problem pojawiał się zawsze, gdy chciałem zacząć używać bazy użytkowników UserDB. Radio działało poprawnie aż do momentu, gdy zaczynało odbierać jakikolwiek sygnał DMR. Wtedy zaczynało się samoczynnie restartować – co pokazałem na filmie poniżej:
Google Pixel 5 (4.38mm, f/1.73, 1/25 sec, ISO62)Po kilku dniach intensywnych prób praktycznie się poddałem i zamierzałem powrócić do oryginalnego oprogramowania TYTery, gdyż było to jedyne oprogramowanie działające stabilnie, chociaż nie obsługiwało 200k bazy użytkowników DMR. Tonący brzytwy się chwyta, ostatnią deską ratunku była próba z Virtual Machine, na której instaluje się specjalną wersję Linuxa. Brzmi okropnie, bo nawet nie wiesz, co to jest Linux? Pewnie, brzmi okropnie, ale… nie przejmuj się i zaufaj mi 🙂 Nie będzie aż tak źle!
Po pierwsze pomoc znalazłem na stronie: https://github.com/KD4Z/md380tools-vm
Po wejściu na tą stronę należy przewinąć na dół i pobrać plik 1GB – patrz obrazek niżej. Ponadto z tej samej strony należy pograć plik PDF, z którego dowiesz się, jak wszystko zainstalować (zrób to, to naprawdę pomocny PDF!). Wszystko jest po angielsku, dlatego dla tych, co go nie znają, postaram się chociaż trochę tutaj pomóc.
Plik jest obrazem specjalnej wersji Linuxa, przygotowanej specjalnie do programowania radia TYT. Obraz został stworzony przez KD4Z tylko i wyłącznie do flashowania radiotelefonów TYT MD380 / 390.
Ale aby użyć tego obrazu, należy go najpierw wczytać w wirtualny komputer. Zdecydowałem się użyć wirtualnej maszyny nazywającej się Vritual Box – można go pobrać TU: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Należy pobrać główne oprogramowanie virtual machine ORAZ KONIECZNIE extension pack, aby kabel USB z podłączonym radiem pracował poprawnie. Bardzo ważne – kabel USB do programowania musi także mieć poprawne drivery!!!
Po zainstalowaniu wszystkiego oraz zaimportowaniu Linuxa, proces flashowania jest bardzo prosty. Używaj koniecznie pliku PDF pobranego wcześniej, naprawdę jest pomocny!
Generalnie musisz używać dosłownie kilku komend:
glv – get the latest version pobierze… ostatnią wersję oprogramowania wraz z bazą użytkowników (w przyszłości można używać tylko komendy glvusers – zamiast systemu pobierze tylko bazę użytkowników).
Uwaga! Jest pewne zamieszanie z wyborem radia – jest tam napisane, że dla radia MD380 należy użyć komendy flash, natomiast dla radia MD390 należy użyć komendy flashgps. Nie jest to zupełna prawda. MD390 najczęściej występuje z GPSem i faktycznie należy użyć komendy flashgps, aczkolwiek spotykane są modele MD390 bez GPS – pomimo tego należy użyć komendy flash (a nie flashgps)!!! Różnica pomiędzy MD380 a MD390 jest taka, że MD390 jest wodoodporne!
Teraz wyłącz radio, podłącz kabel USB, wciśnij razem PTT oraz przycisk powyżej PTT i trzymając je oba, włącz radio. Radio przejdzie w tryb zwany DFU mode. Objawiać się to będzie naprzemiennym miganiem diody na zielono i czerwono. Następnie w wirtualnym linuxie wklep komendę flash (dla radia BEZ GSP) albo flashgps dla radia z GPS.
Cały proces potrwa kilka minut. Po zakończeniu najzwyczajniej w świecie wyłącz radio, włącz ponownie i w wirtualnej maszynie wpisz flashdb, aby wysłać do radia bazę użytkowników. I ciesz się stabilnym i dobrze działającym oprogramowaniem do swojego radia TYT!
Nie zapomnij, że cały proces będzie działać także na radiach – kolach Tytery: Retevis RT3 and Retevis RT8. Powodzenia!!!
Aaaaaa, prawie zapomniałem – aby wszystko działało, radio musi wiedzieć, że ma używać nowej bazy użytkowników DMR. W tym celu należy przejść przez następujące pozycje menu: MENU -> UTILITIES -> MD380 Tools -> DISPLAY -> SHOW CALLS -> USER DB