Jak zapobiegać sinicom oraz glonom – współczynnik Redfielda

Nie będę z siebie robić eksperta w zwalczaniu glonów i sinic. Nie będę się rozpisywać o wszystkich możliwych przyczynach sinic i glonów. Natomiast chcialem zaprezentować powyższą tabelkę, która pomoże zrozumieć, że siłowe zwalczanie NO3 może przynieść katastrofalne skutki.

Do rzeczy – opiszę to na swoim konkretnym przykładzie. Mieszkam w UK i w kranowej wodzie mam fosforany PO4 – 1mg/L, a azotany NO3 pomiędzy zero a 5mg/L w zależności od tego, jakich użyję testów – patrz “afera” TUTAJ. Żywe organizmy w moim baniaku dodają kolejne 1mg/L fosforanów i łącznie mam 2mg/L fosforanów PO4.

W akwarium mam bardzo dużo roślin, które w całości wsysały wytworzone przez ryby azotany. Miałem ich naprawdę śladowe ilości – około 5mg/L. Super. Czyściutka woda bez azotanów = glony nie będą miały co jeść. Teraz pojawia się problem – nie ma tak łatwo… Sinice!

Jeśli spojrzymy na powyższą tabelkę, azotany (nitrate) 5mg/L i fosforany (phosphate) 2mg/L – linie przecinają się na wartości 4 – aż trzy pola w lewo od wartości bezpiecznej. Tabela pokazuje, że miałem szczęście, że nie pojawiły mi się sinice.

Rozwiązanie problemu?

Na szybko zacząłem stosować nawóz azotowy:

Udało mi się dobrać dawkowanie tego azotu tak, że wartość azotanów w akwarium podwyższyłą się do 20mg/L. No i nie było ani sinic, ani glonów – no może tylka kilka zielonych kropek tu i tam.

Ale co dalej? Co prawda poziom azotanów 20mg/L nie jest tragiczny, ale zalecane jest max. 10mg/L, więc co zrobić? Powiedzmy, że chcę mieć 5mg/L azotanów, co łatwo osiągnę poprzez obniżenie nawożenia nawozem azotowym. Muszę jakoś obniżyć poziom fosforanów PO4 do około 0,5mg/L. Tutaj z pomocą przychodzi Seachem Phosguard:

Są to malutkie około 2mm kulki w ażurowym woreczku, który włożyłem do filtra kubełkowego:

Generalnie producent zaleca opakowanie 100g na 235L wody.

Produkt obniżył mi fosforany PO4 do około 0.5mg/L, więc staram się utrzymywać azotany na poziomie 5mg/L. Ponadto produkt ten obniża poziom nie tylko fosforanów, ale i krzemianów, dzięki czemu przestały u mnie występować okrzemki (taki glon), chociąż i tak nie miałem ich dużo.

Nie możesz znaleźć tabelki pokazującej fosforany i azotany? Nie szkodzi. Bardzo łatwa reguła do zapamiętania:

Fosforanów PO4 ma być zawsze 10x mniej niż azotanów NO3 🙂

Aczkolwiek najbardziej pożądana ilość azotanów to około 5…10mg/L – i odpowiednio należy mieć 0.5…1mg/L fosforanów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.