Posiadacze odbiorników domowych rzadko korzystają z fal krótkich. Jest to spowodowane znacznie gorszą jakością odbioru (wolimy UKF), ale przede wszystkim nie wiadomo, czego tam szukać.
Tymczasem na falach krótkich można stosunkowo łatwo odebrać polskie audycje. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie i kiedy ich szukać. Głównie są to serwisy informacyjne rozgłośni zachodnich. Odbiór takich stacji może przynieść wiele satysfakcji osobom, które mają żyłkę eksperymentatora.
Większość odbiorników posiada wbudowane anteny ferrytowe. Należy wtedy pamiętać, iż są one kierunkowe. Obracając odbiornikiem możemy ustalić najlepszy kierunek odbioru. Natomiast jeżeli odbiornik (np. wieża) posiada wejście na antenę do fal średnich i krótkich, można eksperymentować z anteną zewnętrzną. Zacisk uziemieniowy najlepiej połączyć z kaloryferem, zaś wejście antenowe np. z karniszem.
Oczywiście jest to rozwiązanie bardzo prowizoryczne i wręcz śmieszne dla radiotechników. Pełnię szczęścia i poczucie spełnionego obowiązku da nam dopiero antena zewnętrzna typu LW (Long wire “długi drut”). Wystarczy rozwiesić kilkanaście metrów drutu lub kabelka do najbliższego drzewa, budynku itp., a jeden z końców wetknąć do radia.
Poniższa tabelka powinna ułatwić “złapanie” polskich serwisów. Większość z nich można odebrać uważnie przeszukując pasma na zwykłym domowym odbiorniku. Oprócz częstotliwości podane są w nawiasach zakresy krótkofalowe (długości fali), które ułatwią szukanie, jeśli skala nie ma częstotliwości. MW oznacza fale średnie, zaś “~” (tylda) oznacza że częstotliwość nie jest w tym zakresie, lecz nieco poza granicami.
Krótkofalowym stacjom radiowym można wysyłać potwierdzenia słyszalności. W odpowiedzi otrzymujemy wtedy tzw. karty QSL, które można kolekcjonować; często też informacje na temat programu rozgłośni. Hobbyści posiadają własne karty QSL do wysyłki, jednak wystarczy w zupełności napisany odręcznie list.
W potwierdzeniu takim należy wymienić kilka słuchanych przez siebie programów, gdyż jest to warunkiem otrzymania odpowiedzi (jeden nasłuch nie wystarcza). Podajemy kolejno: datę i godziny nasłuchu, krótkie streszczenie programu (np. nazwisko speakera, jedną z podanych informacji- aby udowodnić prawdziwość) i ocenę słyszalności. Słyszalność można opisać słowami (np. odsłuch dobry, niewielkie zaniki, chwilowe przebicia innych stacji), jednak profesjonalnie ocenia się to tzw. kodem SINPO.
Kod SINPO to 5 cyfr oznaczających po kolei:
* S (Signal) – siła sygnału: 5-bardzo silny, 4-silny, 3-średni, 2-słaby, 1-b. słaby,
* I (Interference) – zakłócenia od innych stacji: 5-brak, 4-lekkie, 3-średnie, 2-silne, 1-bardzo silne,
* N (Noise) – zakłócenia atmosferyczne, czyli szumy, trzaski; analogicznie,
* P (Propagation) – zaniki sygnału; analogicznie,
* O – ocena ogólna: 5-bardzo dobra, 4-dobra, 3-dostateczna, 2- mierna, 1-nie do odsłuchu.
Przykładowy raport dla Radio France Internationale może wyglądać tak:
98.11.22 godz. 18:25 5900 kHz SINPO 52543
Podano m.in. informację o śmierci 13-go listopada znanej francuskiej aktorki teatralnej.
List z kilkoma takimi raportami wysyła się do rozgłośni i czeka na odpowiedź. Oczywiście należy pamiętać o własnym adresie, jak i zamieścić sformułowanie “Proszę o potwierdzenie”, gdyż niektóre stacje nie czują się zobowiązane bez tegoż do odpowiedzi. Poniżej podaję adresy stacji wymienionych w tabelce:
* Radio France Internationale, 116 Av. Du. Pres. Kennedy, F-75016 Paris ?Cedex 16, France
* Radio Vatican, I-00120 Cita del Vaticano, Watykan.
* Radiotelevisione Italiana RAI, Viale Mazzini 14, I-00195 Roma, Italy.
* China Radio International, Peking, China.
* Deutsche Welle, Postfach 100444, 5000 Koln 1, Germany.
* Voice of America Europe, Postfach 221220, D-800 Munchen 22, Germany.
* BBC London, External Services, Bush House, London WC2B 4PH, Great Britain.
* Radio Moscow, Moscow, Russia.
* Trans World Radio, Postfach 1444, D-6330 Wetzlar, Germany.
* Voice of Greece, PO Box 60019, GR-15310 Aghia Paraskievi, Athens, Greece.
* Voice of Great Homeland, Libyan Jamahiriya Broadcasting External (Polish) Service, PO Box 4677 Soug Al Jama Tripoli, Libia/Libyan Arab Jamahiriya
W przypadku listu w języku polskim należy pod nazwą rozgłośni napisać “Polish section” – sekcja polska.